
A brit parlamenti választásokat egy beteges hazudozó nyerte egy anarchista senkivel szemben, vagyis a briteknek nem nagy választási lehetőségük volt. Ahogy a német sajtó fogalmaz, a pestis és a kolera közül szavazhattak vagy az egyikre vagy a másikra. Továbbá: a helyzet a Toryk győzelmével egyáltalán nem lett sem világosabb, sem reményteljesebb.
A Brexit közelebb került, de változatlanul fenn áll a hard Brexit, azaz a megállapodás nélküli kilépés lehetősége, annak minden gazdasági és társadalmi, következményével. Bekövetkezhet Nagy-Britannia széthullása, vagyis, ahelyett, amit Johnson és társai hazudtak, hogy a kilépéssel ismét naggyá teszik az egyesül királyságot, reális veszéllyé vált Skócia kilépése, mivel a skótok az EU-ban akarnak maradni.
Az ország „Trumpsohnosodásának” hatására minden korábbinál nagyobb a populista, demagóg, az ostoba nacionalista politikai irányzat további erősödésének veszélye. Boris Johnson mindenkinek és mindent megígért, azt sulykolva, hogy a Brexit a megoldás az egyszerű britek és a gazdaság minden bajára. Az EU nélkül Nagy-Britannia megint hatalom és szerethető lesz, ahol mindenki azt csinál és olyan sikeres lesz, amit és amilyen akar. Erre meg is választották.
Árulkodónak kell tekinteni, hogy a brit pénzvilág fellélegzett, még a font is erősödésnek indult a tory győzelem hallatán. Sokan nagy pénzeket fektettek be már eddig is a megváltozott gazdasági környezet diktálta átrendeződésbe, vagyis dollármilliárdok állnak készenlétben, hogy kiaknázzák a piaci lehetőséget, ami az EU-tól való elszakadásban rejlik. Az új helyzet nyertese nem a brit kisember, hanem a brit és a nemzetközi, vagy nemzetek feletti nagytőke lesz.
Zsebesi Zsolt
“Az új helyzet nyertese nem a brit kisember, hanem a brit és a nemzetközi, vagy nemzetek feletti nagytőke lesz.” (Zs. Zs.) Mikor van ez másképp? – kérdem én? (R. I.)
KedvelésKedvelés