Az idei irodalmi Nobel-díjat egy osztrák és egy lengyel írónő kapta.

Olga Tokarczuk

És a többiek:

A lengyel kormánysajtó szerint Olga Tokarczuk: “Antilengyel”; “Mainstreamsztár”; “Áruló”; “Leköpte Lengyelországot”.

“Anty-Polka”, “Gwiazda mainstreamu”, “Zdrajczyni”, “Pluje na Polskę”. Olga Tokarczuk w mediach PiS (wybór niepełny)

oprac. w10 października 2019 | 14:30

.05.10.2019 Wrocław . Pisarka Olga Tokarczuk podczas Wrocławskiego Marszu Równości 2019 .

1 ZDJĘCIE

.05.10.2019 Wrocław . Pisarka Olga Tokarczuk podczas Wrocławskiego Marszu Równości 2019 . (Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta)”Szumowska, Pawlikowski i Tokarczuk to beneficjenci ‘dobrej zmiany’. Z całym szacunkiem, ale zawdzięczają nagrody temu, że zachodnie lewicowe salony chcą wesprzeć polskie ekspozytury w walce z ‘nacjonalistycznym reżimem'” – pisał Rafał Ziemkiewicz. Oto jak noblistkę widzą prawicowe media.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

 1.  ŁÓDŹMagda Gessler podkupiła kucharzy z Kolorowych Garów? Właścicielka oskarża
 2. MATERIAŁ PROMOCYJNY PARTNERANowe laptopy z serii Lenovo Yoga. Komputery, jakich jeszcze nie było
 3.  ZIELONA GÓRAOlga Tokarczuk z Noblem. Tu się urodziła, tu spędziła dzieciństwo
 4. TVP wysłała do organizacji fałszywą wolontariuszkę. Zapowiada szokujący materiał
 5.  WROCŁAWOlga Tokarczuk: To ja jestem patriotką, a nie nacjonalista palący kukłę Żyda
 • „Pan Kutz chce oddawać Śląsk, panie Holland i Tokarczuk szabrują nasze ziemie zachodnie, a inni wynaradawiają Warmię i Mazury. Takie to „elity” i taki przekaz III RP zostawia nam w spadku. Szykują jakiś rozbiór? Tak czy inaczej, słuchajmy uważnie i czytajmy co mają nam do powiedzenia”.

(Michał Karnowski, wPolityce.pl)

 • „Przecież gdyby Stasiuk czy Tokarczuk sami tak nie bulwersowali swoimi słowami, to ja też ich bym nie atakował. Po prostu uznałem, że nie można się na taki antypolski kurs godzić, szczególnie jeśli obierają go autorzy, których twórczość reprezentuje polską kulturę na świecie”.

(Krzysztof Masłoń, wPolityce.pl)

Olga Tokarczuk

Czytaj także:“To jeszcze w ogóle do mnie nie dociera” – mówi nam Olga Tokarczuk chwilę po wiadomości o literackim Noblu 2019

 •  „Uwierają ją Marsze Niepodległości, zdecydowanie woli parady równości. Jak widać, zawsze znajdą się tacy, którzy woleliby maszerować z różowymi balonikami i czekoladowym orłem, a innym przykleić łatkę nacjonalistów i faszystów. Taka europejska tolerancja!”.

(wPolityce.pl)

 •  „Film „Pokot” powstał na podstawie książki Olgi Tokarczuk. Jest krytyczny wobec procederów myślistwa, ale również wobec polskiej prowincji, która miałaby być uwsteczniona – m.in. przez związek z katolicką wiarą”.

(“Tygodnik Solidarność”)

Literacki Nobel 2018 dla Olgi Tokarczuk za

Czytaj także:Literacki Nobel 2018 dla Olgi Tokarczuk za “przekraczanie granic jako formę życia”

 •  Kim dla poczytnej Olgi Tokarczuk są Polacy? To m.in. “kolonizatorzy”, “większość narodowa, która tłumiła mniejszość”, “właściciele niewolników” czy “mordercy Żydów”. Choć podobnych wypowiedzi jest multum, pisarka została wyróżniona tytułem honorowego obywatela Wrocławia, a Rada Powiatu Kłodzkiego postanowiła nadać jej odznakę “Zasłużony dla Powiatu Kłodzkiego”. Temu ostatniemu zdecydowane “nie” mówi radna PiS Krystyna Śliwińska. – W kwestii projektu uchwały nadającej Oldze Tokarczuk odznakę “Zasłużony dla Powiatu Kłodzkiego” zdecydowanie zaprotestowałam, uzasadniając swój sprzeciw dotychczasowymi antypolskimi wypowiedziami Olgi Tokarczuk – mówi Śliwińska.

(Niezalezna.pl)

 •  „Najpierw Jan Tomasz Gross obrażał Polaków, teraz pisarka Olga Tokarczuk posunęła się do kolejnych oszczerstw”,

(Niezalezna.pl) 

Olga Tokarczuk

Czytaj także:Literacki Nobel 2019. Olga Tokarczuk: Nie bój się! Lęk dzieli ludzi na “swoich” i “obcych”

 •  „Szumowska, Pawlikowski i Tokarczuk to beneficjenci ‘dobrej zmiany’. Z całym szacunkiem, ale zawdzięczają nagrody temu, że zachodnie lewicowe salony chcą wesprzeć polskie ekspozytury w walce z ‘nacjonalistycznym reżimem’. I super, bierzcie, tylko nie kwitujcie pluciem na Polskę”.

(Rafał Ziemkiewicz, Twitter)

 •  „Podaż zdrady jest jak najbardziej funkcją popytu, a ta ma od lat dobrą pogodę i nieograniczone poparcie piekła. Oprócz tych sformatowanych celebrycko każdy region ma swoich lokalnych ‘folksdojczów’. I kiedy tak na to patrzymy, to faktycznie, są podobieństwa do okupacyjnych czasów i tych artystów, którzy się Polski wtedy wyparli, stając się obywatelami sowieckimi czy niemieckimi. Podobna jest również skala nienawiści do własnej Ojczyzny i – co charakterystyczne – niemal na tym samym oddechu kpią oni z wiary katolickiej i z Kościoła. Tak jak przed laty deklarują to, co dzisiaj zwie się ‘neutralnością światopoglądową’ oraz wybierają inne obywatelstwo, przyznajmy – inne dzisiaj niż ich poprzednicy, bo ‘europejskie’”.

(Tomasz Żak, PCh24.pl)

Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk. Pisarka niepokorna i zaangażowana. Czytelnicy ją uwielbiają, hejterzy grozili jej śmiercią

Czytaj także:Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk. Pisarka niepokorna i zaangażowana. Czytelnicy ją uwielbiają, hejterzy grozili jej śmiercią

 •  „Tokarczuk za antypolonizm: na pal! „Skoro osoba dojrzała, która była świadoma w latach PRL (w 1989 roku miała 27 lat) dzisiaj ma poglądy Krytyki Politycznej i wygaduje takie rzeczy to znaczy, że albo jest po prostu słaba na umyśle lub (co może iść w parze ale nie musi) – że jest to wybór koniunkturalny , mający zapewnić dostęp do pieniędzy, grantów, nagród (co działa – bo właśnie kolejną nagrodę dostała, co było powodem wywiadu w TVP Info)”.

(Fronda.pl)

 •  „Szabesgojka Olga Tokarczuk, pluje na Polskę i Polaków… trzeba ją zapamiętać i ukarać w wolnej Polsce”

(otwarte forum dyskusyjne frondy)PauzaWłącz dźwiękAktualny czas 0:02/Czas trwania 5:36Załadowany: 5.70% Pełny ekran”Barbarzyńska decyzja”. Olga Tokarczuk w 3×3 o braku zgody rządu na przyjęcie przez Sopot dzieci z Syrii

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Twitter kép

Hozzászólhat a Twitter felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s